Detoxikace a jóga

Kalendářní jaro začíná už za pár dní a my bychom se na něj měli pořádně připravit. Důkladný jarní úklid si nezaslouží pouze váš domov, ale také po zimě unavený organismus. V dnešním článku se proto podíváme na jarní detoxikační tipy a nezapomeneme při tom ani na očistu podložky na jógu.

Na přechodu zimy a jara nám všem hrozí jarní únava. Tělo tak reaguje na dlouhodobý nedostatek denního světla a pobytu na čerstvém vzduchu. Trávíme čas v přetopených vnitřních prostorách a krmíme své tělo těžkými jídly. Nenechte únavu aby vás dostihla první a začněte proti ní preventivně podnikat určité kroky.

Jóga ve vás probudí energii

Nemusíte začít denně běhat pět kilometrů ani trávit hodiny týdně ve fitness centru. Úplně vám postačí přidat do svého týdenního rozvrhu trochu jógy navíc. Jestliže jste např. chodili v zimě jednou týdně, přidejte k tomu od tohoto týdne ještě jednu lekci (výborná je např. Hot jóga). A nezapomínejte ani na domácí cvičení, které je ideální pro ospalá víkendová rána.

Březen je také vhodnou dobou pro podání přihlášky do dlouhodobého kurzu jógy. Ty kratší lednové právě končí a vypisují se nové.

Nemůžete se k častému a pravidelnému cvičení jógy dokopat? Zkuste svou rutinu nastartovat víkendovým jógovým pobytem. Mě zaujal například tento magický jógový víkend (14. – 16. března). Najdete jich ale celou řadu. A pokud ne, zeptejte se instruktora nebo instruktorky jógy, které navštěvujete, určitě vám rádi doporučí něco ve vašem okolí.

Jarní rašení nové trávy

Jak na špinavou podložku na jógu?

Podložku na jógu doporučuji pořádně vyčistit každé tří měsíce. Přeci jenom ji s sebou lidé vláčí po celém městě, povalují ji po zemi a dotýkají se ji zpocenýma rukama. Některé podložky lze bez problému vyprat v pračce a nijak jim to neublíží.

V takovém případě to máte bez práce. Podložku dejte vyprat dle návodu (nejčastěji na 40 stupňů) a poté nechte zavěšenou na šňůře uschnout.

K čištění ostatních podložek budete potřebovat následující:

  • teplou vodu
  • ocet
  • jedlou sodu
  • houbičku
  • hadřík a kýbl

Všimněte si, že se jedná o velmi ekologický způsob čištění. Podložku si rozložte na zem (nejlépe na nějaký igelit) a v kýblu smíchejte teplou vodu s cca jedním hrnečkem octa. S tekutinou pak podložku pořádně vydrhněte. Ocet pomůže rozpustit i dlouho nahromaděnou špínu.

Poté octovou vodu opláchněte, vezměte si větší množství jedlé sody a poprašte ho rovnoměrně na podložku. Znovu ji vydrhněte namočenou houbičkou v teplé vodě a následně opláchněte (klidně ve vaně nebo ve sprchovém koutu). Vyčištěnou podložku nechte dosucha uschnout a máte hotovo.

Jak se na to dívá ájurvéda?

Jaro je z pohledu ájurvédy čas, kdy bychom měli našemu tělu odlehčit od těžko stravitelných potravin a snažit se ho detoxikovat. K tomuto účelu můžete vyzkoušet speciální doplňky stravy a odstranit z jídelníčku nevhodná jídla.

Žena jde na procházce po horách

Ájurvédští léčitelé doporučují častý pobyt na čerstvém vzduchu a dostatek denních aktivit. Jídla bychom měli vybírat lehká ale zároveň teplá. Vyhněte se příliš kyselým, slaným a tučným potravinám. Co rozhodně nedoporučují, je spánek přes den. Místo odpoledního šlofíka si raději doma ukliďte a zbavte se věcí, které nepotřebujete.

Ájurvéda má samozřejmě i své speciální očistné metody, o kterých se dočtěte v knize Očistné jógové techniky. Určitě si v rámci bezpečnosti objednejte kvalitní publikaci a raději se v tomto případě neřiďte podle neověřených návodů z internetu.

Pociťujete na sobě jarní únavu nebo se na vás zima vůbec nepodepsala? A pokud ano, máte nějaké vlastní ověřené tipy na to, jak se s ní vypořádat?

1 Shares
>
1 Shares
Share1